Özlü Sözler

Epiktetos Sözleri

Epiktetos Sözleri

Epiktetos Sözleri ve Alıntıları

Sana ait olmayan şeyleri ararken bizzat sana ait olanları da kaybettiğinin farkında mısın? (Söylevler)

Birinin hakkımda kötü konuştuğunu duyarsam itiraz etmem. Onun yerine “Belli ki diğer yanlışlarımdan haberi yok, yoksa onlardan da bahsederdi” diye karşılık veririm. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

“Yarın bambaşka bir adam olacağım” diyorsun. Niye bugünden başlamıyorsun? (Düşünceler ve Sohbetler)

Nasıl ki olmamış bir inciri kopartıp yiyemezsen olgunlaşmamış bir fikride zihninden çekip çıkartamazsın. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Güneşin, ayın , yıldızların, yerin ve denizin tadını çıkaran kişi ne yalnızdır ne de çaresiz. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Sizin ruhunuzu aydınlatacak insanlarla arkadaşlık edin. Başkalarının görüşleri, sıkıntıları bulaşıcı olabilir. Onların üretken olmayan, olumsuz bakış açılarını kabullenerek kendinize kötülük yapmayın. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Olaylar ve insanlar, bizim onların olmasını arzu ettiğimiz gibi ya da göründükleri gibi değildirler. Onlar oldukları gibidirler. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Mutluluk ve özgürlüğe erişmek istiyorsanız zenginlik ve güç peşinde koşmaktan vazgeçmelisiniz. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Eğer sonucu sana bağlı olmayan bir savaşa girmezsen yenilmezsin. (Düşünceler ve Sohbetler)

‘Fikrim değişmez’ kadar tehlikeli bir laf olamaz. Deliler de kendi sanrılarına inanırlar ama ne kadar çok inanırlarsa tedaviye de o kadar çok ihtiyaç duyarlar.

Düşmanından nasıl mı intikam alırsın? En asil hayatı yaşayarak. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Yetenek ve etkileri ne olursa olsun insan yalnızca insandır. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Bir yerde yaşıyorken eskiden yaşadığın başka bir yer de olmanın hayalini kurma. Orada yaşadığın zevkleri, güzellikleri düşünme. Nerede yaşıyorsan oranın güzelliklerine bak, orada nasıl yaşanır onu anlamaya bak. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Herkesin hakkı er ya da geç verilecektir. Daha doğrusu herkes hakkını er ya da geç alacaktır. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

İnsan önce içe dönmeli, düşünmeli, kendini, kişiliğini güçlendirmeli ve sonra toplumun bir parçası olmaya soyunmalı. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Servet, makam, mal, mülk istiyorsan, bunları ele geçirememe olasılığının yüksek olduğunu bil. (Düşünceler ve Sohbetler)

Varlık çok şey sahibi olmak değil, az şey istemektir. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

İnsanları üzen eşya ve hadiseler değildir, onlar hakkında sahip oldukları düşüncelerdir. (Düşünceler ve Sohbetler)

İnsanları mutsuz edenler olanlar değildir, o olanlara sebep olan prensiplerdir. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Ölmek değil, utançtan ölmek korkunç olan. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Her şeyi bildiğini iddia eden biri yeni bir şey öğrenemez. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Küçük şeylerden başlayarak bu yolda ilerle. Yağını mı döktüler? Şarabını mı aşırdılar? Kendine şöyle seslen: “Huzurun bedelidir bu. Özgürlüğün pahası budur. Her şeyin bir bedeli vardır.” (Düşünceler ve Sohbetler)

Bir taşa küfret, neye yarar bu? Taş seni duymaz. İşte bu sebeple taşı taklit et ve sana edilen küfürleri duyma. (Düşünceler ve Sohbetler)

Bir aptalı ne bükebilirsin ne kırabilirsin. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Kontrol edemeyeceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz şeyleri kontrol etmeye ve değiştirmeye çalışmamız yalnızca şiddetli bir acı duymamıza neden olur. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Sen saçından ve bedeninden ibaret değilsin. Senin kim olduğunu belirleyen seçimlerindir ve seçimlerin güzelse sen de güzelsindir. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Gelin başkalarını suçlamayalım, kendi tutumlarımızı inceleyelim. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Seçim seninse özgürsündür ve seçim seninse başka kimseyi suçlayamazsın. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

İnsan asla kendini anlatmamalıdır, hal ve hareketleri ile herşey ortadadır. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Kirli biriyle arkadaşlık eden temiz kalamaz. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Cahil insan sorunun kaynağı kendisi olduğu hâlde başkasını suçlar; insanın eğitimi kendisini suçlamasıyla başlar, kendisini veya başkasını suçlamamaya başladığında ise eğitimi tamamlanmış olur. (Enkheiridion)

Kalbinizde yaşatmak istediğiniz idealleri içinize ekin… (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Birisi sana kötü davrandığında veya senin hakkında kötü konuştuğunda, doğru olduğuna inandığı için öyle davrandığını unutma. Senin doğru bulduklarına göre değil, kendisinin doğru bulduklarına göre davranması kaçınılmazdır. Eğer fikrinde yanılıyorsa, zarar görecek olan kendisidir, çünkü aldanmış olan kendisidir. (Düşünceler ve Sohbetler)

Nereye gittiğini bilen insana dünya yol verir… (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Rabbim, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için kuvvet değiştirebileceğim şeyler için cesaret ve bu ikisini birbirinden ayırmak için akıl ver. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Arzularının gerçekleşmesini mi istiyorsun? Bu ancak elinde olanları istemenle mümkündür. (Düşünceler ve Sohbetler)

Kendin de yargılanana kadar kimseyi yargılama. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Kimsenin beni kovamayacağı bir yere gitmek istiyorum. Yaşamanın herkese açık olduğu bir yere. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

İlk olarak kendinize ne olmak istediğinizi sorun sonra ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Akıllarını geçici duygularının emri altına veren insanlar, aslında arzularının ve nefretlerinin kölesidirler. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Sizin mutluluğunuz üç şeye dayanır; “iradeniz”, “karşılaştığınız olaylarla ilgili fikirleriniz” ve “bu fikirleri işleme biçiminiz”. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Bir insansın sen, genç veya ihtiyar , ya evlât ya da babasın , nihayette bir kadının kocasısın. Tüm bu ünvanların seni nelere bağladıklarını bir düşün ve hiçbirini kirletmemeye çalış. (Düşünceler ve Sohbetler)

Bedene verdiğinizi muhakkak kaybedeceksiniz, ama ruha verdiğinizi daima orada kalacak. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Arzularımız ve nefretlerimiz kurnaz yöneticilerdir. Kendilerinden hoşlanmanızı isterler. Arzu bize koşmamızı ve ne istiyorsak almamızı emreder. Nefret bizi tiksindiren şeylerden sakınmamız için ısrar eder. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Kendi kıymetini ölç ve kararını ver. Herkes kendine ne kıymet biçerse pahası olur. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Bizi rahatsız eden, “şeyler” değil, onların anlamını yorumlama biçimimizdir. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Başkalarının işleri seni ilgilendirmediği konusunda açık bir görüşe sahip ol. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Neyi düşünürseniz, o olursunuz. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Çoğumuzun yaşantısı beklemek üzerine değil istemek üzerine kuruludur. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Olayları kabullenmesini öğrenin, ölümü de zekanızla kabullenin. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Siz, evrenin biricik, yeri doldurulamaz bir parçasısınız. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Benim gayem, size ağır gelse de, kırılsanız bile doğru olduğuna inandığım şeyleri sizlere aktarmaktan ibarettir. (Söylevler)

Ayrılış vakti bugün gelmese bile yarın gelmeyecek midir ? Sen öldüğünde dünya yok mu olacak ? Öyleyse sıhhatte iken nasıl dinginsen, hasta iken de öyle ol! (Düşünceler ve Sohbetler)

Mutsuz birini görürseniz mutsuzluğunun sebebinin yine kendisi olduğunu hatırlatın. Zira Mevlâ herkesi mutluluğu anlayabilecek şekilde yarattı.

Değerli şeyler konuşmak ile değerli şeyler yapmak arasında çok fark vardır. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Birinin yanlış yaptığını düşündüğün şeylere hemen karar verme. Önce onu neden öyle yaptığını anlamaya çalış. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Sen kaşını kaldırarak bakma, Mevlâ’nın uygun gördüğü en iyi yaklaşım hangisiyse, her şeye öyle yaklaş. (Enkheiridion)

Kişinin yalnız başına kalması değil, çaresiz kalmasıdır kimsesizlik. (Söylevler)

Kendine gülebilen insan gülebilecek pek çok şey bulabilir. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Sana nereli olduğun sorulduğunda asla bir memleket adı söyleme, dünyanın bir insanı olduğunu unutma. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Mevlâ insanı kendine emanet etmiştir, zira onun içinde Mevlâ’dan bir parça vardır. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Başkalarından saygı ya da hayranlık beklemeden kendi yararlı işlerinizi yapın. Başkalarından beklediğiniz hiçbir şey, kendi yaratacağınız erdem kadar değerli değildir. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

İnsan, sadece sahip olduğunu kaybedebilir. (İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Hakkında söylenecek şeylere ehemmiyet verme. Zira bunlar senin elinde olan şeylerden değildir. (Düşünceler ve Sohbetler)

Her şey kendini dinlemekle başlar çünkü insan, doğasını bilmiyorsa boşlukta devinmekten öteye gidemez. (Kılavuz Kitap)

Hepimiz korkuyoruz bedenin ölümünden. Fakat kimdir korkan ruhun ölümünden? (Düşünceler ve Sohbetler)

Kendisinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

İnsan ruhu kadar kolay idare edilen bir şey yoktur. Sadece istemek gerekir. O zaman her şey olur. Fakat kendini bırakırsan, her şey seni bırakır. (Düşünceler ve Sohbetler)

İnsanı kötülüğe, korkaklığa iten şey ölüm değil, ölüm korkusudur. (Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir)

Bir taşa küfret; neye yarar bu? Taş seni duymaz. İşte bu sebeple taşı taklit et ve sana edilen küfürleri duyma! (Düşünceler ve Sohbetler)

Epiktetos


Epiktetos Sözleri
Özlü Sözler
Epiktetos (d. 55 – ö. 135), Yunan stoacı filozof.

Yorum Yaz