Kutlama Mesajları

Uluslararası Çay Günü

Uluslararası Çay Günü

Uluslararası Çay Günü

Birleşmiş Milletler (BM), çayın sürdürülebilir üretimini, tüketimini ve ticaretini destekleme ve özellikle kişi başı tüketimin nispeten düşük olduğu çay üreten ülkelerde talebi artırmaya yönelik çalışmaları teşvik etme amacıyla 21 Mayıs’ı “Uluslararası Çay Günü” olarak belirlemiştir.

Çay Günü; çayın üretim ve tüketim faaliyetlerini teşvik etmekte, hem insanlara hem de çevreye fayda sağlama hususunda çay değer zincirinin tarladan bardağa tüm aşamalarında sürdürülebilirliği sağlayarak çayın kültürel mirasına sahip çıkmanın önemi konusunda farkındalık oluşturmaktadır.

2019’da Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mayıs’ın Uluslararası Çay Günü ilan edilmesinden önce çay üreten ülkelerde (Bangladeş, Sri Lanka, Nepal, Vietnam, Endonezya, Kenya, Malavi, Malezya, Uganda, Hindistan ve Tanzanya) 15 Aralık tarihi Dünya Çay günü olarak kutlanıyordu. BM’nin 21 Mayıs’ta kutlamasının nedeni, çay üreten ülkelerin çoğunda çay üretim sezonunun Mayıs ayında başlamasıdır.

Çay Günü Kutlama Mesajları

Çay sektörü paydaşlarının, çayı ince belli bardakla veya fincanla içmeyi seven, limonludan demliye farklı kültür ve çeşitlilikte benimseyen tüm çay severlerin Çay Günü kutlu olsun!

Ekmeğini çaydan kazanan üreticilerimizin, çay sanayici ve tüm çay sevenlerin Dünya Çay Günü Kutlu Olsun.

Çay sezonunun bol, bereketli ve güvenli geçmesini temenni ediyor, ekmeğeini çaydan çıkaran üreticilerimizin, toplayıcalarımızın, çay sanayicilerimizin ve tüm çay sevenlerin Çay Günü kutlu olsun.

Her yudum çayda sağlık, sevgi ve mutluluk dileğiyle Dünya Çay Gününüz kutlu olsun.

Yorum Yaz