Özlü Sözler

Aşk Konulu Özlü Sözler

Aşk Konulu Özlü Sözler

Aşk Konulu Özlü Sözler

Baharı yaz uğruna tükettik. Aşkı naz uğruna ve papatyaları seviyor sevmiyor uğruna derken ömrü tükettik bir hiç uğruna. (Gün Doğmadan, Sezai Karakoç)

Ya çık gel, aşkın zümrüt tepelerinden
Ya da kır belini, hasret denen illetin… (Cahit Zarifoğlu)

Lambada titreyen alev üşüyor
Aşk kağıda yazılmıyor Mihriban. (Mihriban, Abdurrahim Karakoç)

… ama doğada her şey ölümlü olduğuna göre, aşkın doğasında da ölümcül bir aptallık vardır. (Nasıl Hoşunuza Giderse, William Shakespeare)

İnsan sevdiği için sever. Aşkın hiçbir gerekçesi yoktur. (Paulo Coelho)

Aşk kalıcıdır; değişen yalnızca insanlardır! (Piedra Irmağı’nın Kıyısında Oturdum Ağladım, Paulo Coelho)

Kelebek misalidir aşk; anlamayana ömrü günlük, anlayana bir ömürlük! (Nazım Hikmet)

Aşkın bu denli sıradan olmadığına inanıyorum ben. Önce sıradanları yaşayacaksın ki, gerçek olanı anlayabilesin. (Nazım Hikmet)

Biz başka severdik. O yüzden başka sevemedik. (Nazım Hikmet)

Allah aşkı olmadan put nefreti hiçbir şey ifade edemez… (Çerçeve 3, Necip Fazıl Kısakürek)

Her şey aşk meselesi!… Aşk, cüceyi dev, aşksızlık da devi cüce yapıyor. (Kanlı Sarık, Necip Fazıl Kısakürek)

Kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin, aşkına, vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrâkine sahip bir gençlik… (Hitabeler, Necip Fazıl Kısakürek)

Çilesi çekilmeyen şeyin aşkı olmaz. Aşk olmayınca, çile olmaz. Çile olmayınca ibda, meydana getirme cehdi olmaz, şevk olmaz, hiçbir şey olmaz, aksiyon olmaz. (İman ve Aksiyon, Necip Fazıl Kısakürek)

Aşk bir teslimiyettir, eriyiştir. Yeniden doğmak için uyanıştır. Aşkın bütün sırrı iki kelimede: varlığında soyunmak. (Cemil Meriç)

Din, bir susuzluk, sonsuza karşı duyulan özlem. Bilgi değil, aşk (Cemil Meriç).

Aşk bir teslimiyettir, eriyiştir. Yeniden doğmak için uyanıştır. Aşkın bütün sırrı iki kelimede: varlığında soyunmak (Cemil Meriç).

Aşkım da değişebilir gerçeklerim de… (Turgut Uyar)

Aşk bir hayaldir ve realitenin bu kadar bol ışığına dayanamaz (Matmazel Noraliya’nın Koltuğu, Peyami Safa).

Aşk aleyhine bin şey söylenir, fakat insanlar gene sevmeğe devam ederler (Biz İnsanlar, Peyami Safa).

Aşkın yerini aşktan başka hiçbir şey tutamaz. çünkü insan severken yalnız sevgilisini değil, aşkı da seviyor (Kızlar ve Yıldızlar, Peyami Safa).

Zira, aşkın sesi hiçbir vakit yüksek çıkmaz (Uykulu Kuytu Söylencesi, Washington Irving).

Ah, vatanını sevmeyen adamdan nasıl aşk beklersin? (Namık Kemal)

Aşıklar arasında aklı başında olanına az rastlanır ya da rastlanmaz. (Aşkın Diyalektiği, Rasim Özdenören)

Aşktın sen, kokundan bildim seni. (Sevda Sözleri, Cemal Süreya)

Aşkta taşınacak silah değildir gurur. (Sevda Sözleri, Cemal Süreya)

Aşktın sen gidişinden bildim seni. (Sevda Sözleri, Cemal Süreya)

Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onlara inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek âşık acı çeker ve susar. (Mutlu Prens, Oscar Wilde)

Aşk iyi güzel de, dostluk çok daha yüce bir şey. (Mutlu Prens, Oscar Wilde)

Bana hayatın ne olduğunu, ölümün ne anlama geldiğini ve aşkın niçin ikisinden de üstün olduğunu gösterdi. (Canterville Hayaleti, Oscar Wilde)

Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir aşk hikâyesinin başlangıcıdır. (Yalnız Sıkıcı İnsanlar Kahvaltıda Parıldar, Oscar Wilde)

Zavallı kız bilmiyordu ki, aynı kudretle birbirine bağlı olan büyük aşkların hepsi masallarda. (Vurun Kahpeye, Halide Edip Adıvar)

İki türlü aşk birbirinden ayırt edilir: Bunlardan biri, iyilik isteyen aşktır;yani ruhu,sevilenin iyiliğini istemeye teşvik eder. Öteki, şehvet aşkıdır; yani, sevilen şeyi arzu ettiren aşktır. (Ruhun Tutkuları, René Descartes)

Sonradan gerçek, tatbiki bir aşka hiç ihtiyaç duymuyordum; hatta gerçek bir aşkı lüks bile buluyordum. (Yeraltından Notlar, Fyodor Mihaylovic Dostoyevski)

Kitle insanının başlıca özelliği bilme aşkıdır, bilgiye düşkünlüğüdür. (Yanlış Okumalar, Umberto Eco)

Aşk acısı çeken iyileşmek istemez. (Gülün Adı, Umberto Eco)

Bir kimse şekil güzelliğine aşık olursa, şüphesiz onun aşkı, geçici güzelliğin zevaliyle yok olur. (Rind ile Zahid, Fuzûli)

Başlangıçtan sonuna kadar, yaradılışımızın dört mevsiminde, her mihnete karşılık Allah, bir nimet vermiştir: Acizliği, her­ şeyden habersizliğin nimeti; güzelliği, kabul görme cazibesi; aşkı, mahabbetin zevki ve de yaşlılığın zayıflığını, vakar ve saygı! (Rind ile Zahid, Fuzûli)

Aşk, cânın belâsıdır. (Rind ile Zahid, Fuzûli)

Bir dosttan öğüt almayıp, kendimi aşka bıraktım. Benim kendime ettiğimi hiçbir düşman etmez bana. (Rind ile Zahid, Fuzûli)

Aşka heves eden çok kişi gördüm. Senin inleyen âşığını görünce aşk hevesini terk etti. (Rind ile Zahid, Fuzûli)

Güzellere kavuşmayı isteyen, kavuşma hevesidir; yoksa olgun bir aşk, ayrılıkla kavuşmayı fark edemez! (Leyla ile Mecnun, Fuzûli)

Kimse bana aşktan bahsetmedi; işte şimdi senden işittim adını! (Leyla ile Mecnun, Fuzûli)

Yani sen de Fuzuli, hep beni ayıplar, bağrımı edersin kan. Öğrenemedin mi bunca yıl, kolay değil vazgeçmek aşktan? (Leyla ile Mecnun, Fuzûli)

Hiçbirimize tek bir nefeslik bir yaşam dahi ikinci bir kez verilmeyecek ve böyle bir anda aşkı bulan onun keyfini çıkarmalıdır. (Lyon’da Düğün, Stefan Zweig)

Dostluk ve aşk, tesadüflere ve başkalarına bağlı iki alışveriştir; biri arayarak bulunmaz, diğeri yaş ilerledikçe solar gider. Onun için yaşamımı doldurup doyuramazdı onlar. (Michel de Montaigne)

İki alışveriş (dostluk ve aşk), rastlantılara ve başkalarına bağlıdır; biri aramakla bulunmaz kolay kolay, öteki yaşla solar gider. (Michel de Montaigne)

Bilgelik suda huzur bulur, aşk ise dağlarda; bilgélik heyecanlıdır, aşk ise sessiz. Bilgelik hep gençtir, aşk ise bir gün yaşlanır. (Hayat Mutsuz Olmak İçin Çok Kısa, Konfüçyüs)

Evet seni seviyorum aptal; deniz, dibindeki bir çakıl taşını nasıl severse, benim aşkım da seni öyle kaplıyor. (Milena’ya Mektuplar, Franz Kafka)

Görevler, görev aşkı için yapılmazlar; onları ihmal etmek kişiyi rahatsız edeceği için yapılırlar. (İnsan Nedir?, Mark Twain)

Ama aşk kararlılık ister yürekten! (Tartuffe, Molière)

Aşkta sadakat varsa eğer, insan aşkın kanuna kolay boyun eğer. (Kibarlık Budalası, Molière)

Aşk bu dürtü yasasının en tavizsiz formudur. Hedefleri uğruna hayatı ve diğer her şeyi hesapsızca tüketir. Öncelikle hedefin iyiliği için değildir bu, kendi içindir. Hedefi mutlu olduğunda mutludur ve bilinçsizce peşinde olduğu şey de budur. (İnsan Nedir?, Mark Twain)

Aşk büyük bir hoca doğrusu, insana ömründe yapmadığı şeyleri yapmayı öğretiyor. (Kadınlar Mektebi, Molière)

Aşk eziyet etse de, kalpleri büyüleyen yüzlerce güzelliği de var. (Hastalık Hastası, Molière)

Aşk gülücüklerinin sahtesini gerçeğinden ayırmak zordur. Bu konuda öyle usta oyuncular gördüm ki. (Hastalık Hastası, Molière)

Heyhat! Cesaret edemiyorum göstermeye âşk dolu ıstırabımı, beni kurtarabilecek yegane kişiye. (Hastalık Hastası, Molière)

Aşkın en büyük kanıtı, sevilen kişinin arzularına boyun eğmektir. (Hastalık Hastası, Molière)

Aşk, kimseyi tanımaz. (Hastalık Hastası, Molière)

Aşk güzelin sevgisi değildir. Tam tersine aşk güzelliği var etmektir. (Farabi)


Aşk Konulu Özlü Sözler
Özlü Sözler

Yorum Yaz