Özlü Sözler

Nikolay Gogol Sözleri

Nikolay Gogol Sözleri

Nikolay Gogol Sözleri ve Alıntıları

Yeryüzünde tabiat zenginliği içinde tek başına bir hayat sürmekten, arada bir kitap okumaktan daha zevkli ne olabilir? (Ölü Canlar)

Bir yazar, aşkın ikinci bir hayat olduğunu ne kadar da doğru söylemiş. (Bir Delinin Hatıra Defteri – Palto – Burun)

Ben de senin gibi edebiyatla uğraşmak istiyorum artık. Yaşamak öyle sıkıcı oldu ki kardeş, insan biraz da ruhunu beslemek istiyor. (Müfettiş)

Ruhu pişmanlıkla doludur belki ve içinde bulunduğu kötü durumdan kurtulmak için çok uğraşmıştır, ama tek başına başaramamıştır. (Bir Delinin Hatıra Defteri – Palto – Burun)

Çocukluk çağlarımız değil midir en kıskanılacak yaşlarımız. Ne gelecek derdi ne başka herhangi bir tasa, üzüntü!.. (Ölü Canlar)

Öyle ya, insanın ruhuna süzülüp içinden neler geçtiğini anlayamazsınız ki! (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

Her şey iyi yüreklilğimden dolayı başıma geliyor. (Ölü Canlar)

Sen birine kötülük edeceğine, bırak sana kötülük etsinler! Ruhunun temizliğini koru! Yetenek sahibi İnsan, ruhça herkesten daha temiz olmalıdır. (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

Artık insanlardan farklı gereksinimleri var; ben de öğrenmeye açım elbette. (Müfettiş)

Nasıl da tuhaf, nasıl da anlaşılmaz oyunlar oynuyor alınyazımız bize! Acaba arzuladığımız bir şeye hiç kavuştuğumuz olmuş mudur? Kavuşmak için var gücümüzü harcadığımız bir şeyi elde etmişliğimiz? (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

İnsan amacı ne olursa olsun sağlam bir temele dayanmdıkça kendine iyi bir yol çizemez. (Ölü Canlar)

Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir. (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

İnsan hiç olmazsa hayatında bir defa, hiç kimseye benzemeyen, hayatı boyunca hatırlayabileceği, içinde bambaşka duygular uyandıran biriyle karşılaşabilir. (Ölü Canlar)

Asıl her şeyden azar azar anlayan akıldanelerden korkmalı insan. (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

Para nedir ki eğer dostun yoksa! (Ölü Canlar)

Öyle ya, insanın ruhuna süzülüp içinden neler geçtiğini anlayamazsınız ki! (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

İnsanın aynı düşünceleri paylaştığı biriyle oturup konuşması ne hoş! (Ölü Canlar)

Kurtar beni! Beni buradan uzaklaştır! Bana rüzgar kadar hızlı üç at ver! Bineğine bin arabacı, zilleri çal, atları koştur ve beni bu dünyadan uzaklara taşı! Daha uzaklara gidelim ki artık hiçbir şey görünür olmasın! (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun)

Görmek isteyenler için nerede güzellik yoktur ki? (Ölü Canlar)

Ahlaksızlık kendi başına da çirkindir, iticidir; ama olanca güzelliğiyle düşlerimize süzülen güzelliğe bulaşınca büsbütün itici olur. (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

Aslında şu anda her şeyden çok sevilmeye, anlaşılmaya, şefkate ihtiyacı vardı. (Ölü Canlar)

Ama bu dünyada hiçbir şey sürekli değil; bu nedenle de neşe, ikinci dakikada, birincidekinden farklıdır; üçüncüde bir derece daha zayıflar, sonunda bütün bütün yok olur, eski durumumuza döneriz; suda genişleyen halkaların, sonunda suyun yüzeyiyle bir olup yitmesi gibi. (Bir Delinin Anı Defteri)

Kadınlar öyle varlıklar ki hiçbir şey söylenemez onlara dair. Gel de yüzlerinde görünüp giden adamları, imaları, ışıkları anlat; anlatamazsın. Yalnızca gözleri bile öyle uçsuz bucaksız bir ülkedir ki adım atmaya kalkanın vay haline. Hiçbir şekilde bulup çıkaramazsın onu oradan. Yalnızca yüreklerindeki ışıltıyı anlatmak bile zor; nemlisi, kadife gibisi, şekerlisi… Ve Tanrı bilir daha kaç türlüsü. Ayrıca sert var, yumuşağı var, hatta süzgünü, mahuru rehavet içinde olanı var ama rehavet içinde olsa bile o ışıltı, insanın yüreğine bir kanca attı mı ruhunun üzerinde keman yayı gibi gidip gelmeye başlar. Yok, hayır! Uygun sözcüğü bulabilmek kadınlara anlatabilmek çok zor. İnsan soyunun latif yarısıdır vesselam kadın milleti. (Ölü Canlar)

Demek iffet terk etti mi insanı, akıl da terk ediyordu. (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

Düştüğünü unut ve hemen doğrulmaya bak. (Ölü Canlar)

Hak ederek değil, hırsızlama elde edilmiş ün, sahibine mutluluk vermez; onu ancak hak edenlerin, ona layık olanların yüreğini heyecanla, sevinçle titretir. (Bir Delinin Anı Defteri – Palto – Burun – Petersburg Öyküleri ve Fayton)

Insanın bir hedefi varsa önüne ardına bakmadan hedefin üstüne yürümesi gerekmez mi? O arada kim ne demiş bakılmaz ki insanlar her zaman sap yer, saman tükürürler. Tükürürlerse tükürsünler ne olmuş yani! (Ölü Canlar)

Bana kalırsa efendimiz, bir şey satın alındı mı en iyisinden alınmalı; yoksa parayı sokağa atmış olursunuz. (Bir Delinin Anı Defteri)

Bunca kitap okumuşsun da ne öğrenmişsin? (Ölü Canlar)

Bir saatçik görmesem sevdiceğimi, bir yıldır görmemişim gibi gelir. Böyle kin duyarak yaşamaya, sorarım, yaşamak mı denir? (Bir Delinin Anı Defteri)

Bir ahmakın sözleri ne kadar ahmakça olursa olsun, kimi zaman akıllı insanların kafalarını karıştırmaya yetebilir. (Ölü Canlar)

Belki de kim olduğumu, neyin nesi olduğumu ben kendim bile bilmiyorum? (Bir Delinin Anı Defteri)

Bizim hayatımız nedir? İçi keder dolu bir vadi. Dünya nedir? duygusuz insan kalabalığı. (Ölü Canlar)

Sanki hep bir şeyi bekliyormuş gibi atıyor kalbim. (Bir Delinin Anı Defteri)

Malum kadın kalbinin derinliklerine inmek hiç tekin bir iş sayılmaz. (Ölü Canlar)

Gözlerime güneş doluyor sandım yüzüne bakınca. (Bir Delinin Anı Defteri)

Dünyayı görmek, insanları tanımak bildiğiniz gibi canlı bir kitap, ikinci bir bilim yerine geçer. (Ölü Canlar)

Hiç pahalı ilaç kullanmayınız. İnsan basit bir varlıktır zaten:Ölecekse ölür, iyileşecekse iyileşir. (Müfettiş)

İlişmeyin bana, niçin benim kalbimi kırıyorsunuz? (Palto)

Insana dair bir şeyler bilmenin felsefe bilmekten de hukuk bilmekten de çok daha önemli olduğunu anladı ve her şeyden önemlisi, kendisinde ne olduğunu tam bilemediği bir eksik olduğunu hissediyordu. (Ölü Canlar)

Köpeksi bir huyum vardır: Sevdiğim insanlar ille de sevinsinler, mutlu olsunlar isterim. (Ölü Canlar)

“Kara gün kararıp kalmaz.” demişler, hayatta her şey çabucak değişiverir. (Ölü Canlar)

Bence, düşüncelerini, duygularını ve izlenimlerini başkalarıyla paylaşmak, dünyanın en büyük esenlik ve mutluluklarından biridir. (Bir Delinin Anı Defteri)

Düşüncelerinizin şu anda hangi kutlu yerde, kanat çırptığını ve sizi bu tatlı düşüncelere sürükleyen kadının kim olduğunu sorabilir miyiz acaba? (Ölü Canlar)

Gücü, bana karşı duyduğu kinin büyüklüğünce değildi. (Bir Delinin Anı Defteri)

Bence, düşüncelerini, duygularını ve izlenimlerini başkalarıyla paylaşmak, dünyanın en büyük esenlik ve mutluluklarından biridir. (Bir Delinin Anı Defteri)

Aklı başında bir insan kimseden nefret etmez. Bunun yerine karşısındakini dikkatli inceler, tüm varlığını derinlemesine kavramaya çalışır. (Ölü Canlar)

Ay o kadar narin bir yerdir ki insanların orada yaşaması mümkün değildir. (Bir Delinin Anı Defteri)

İyi de kimi zaman çok zeki olmak, aptal olmaktan beterdir. (Müfettiş)

Bu can sıkıntısı da yeni moda! Eskiden kimsenin canı sıkılmazdı. (Ölü Canlar)


Nikolay Gogol Sözleri ve Alıntıları
Özlü Sözler
Nikolay Gogol (d. 1809, Velyki Sorochyntsi, Ukrayna – ö. 4 Mart 1852, Moskova, Rusya), Ukrayna asıllı Rus roman ve oyun yazarı.

Yorum Yaz