Özlü Sözler

Washington Irving Sözleri

Washington Irving Sözleri

Washington Irving Sözleri ve Alıntıları

Büyük insanların gayeleri, diğerlerinin ise yalnızca istekleri vardır. (Hayata Karşı Güç Bende)

Hayatta hiç bir hadise yoktur ki, bize bir şey katmasın- yeter ki yaşadıklarımızı kaldırabilmeyi ve onlardan ders çıkartmayı bilelim. (Başsız Süvari)

Gerçekten de sahici bir gönüllülük, güzel ve etkili sözlerle dile gelince en küçük bir kuşkuya yer bırakmaz. (Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır)

Batan güneş her zaman olduğu gibi Elhamra’nın bakır kulelerine kasvetli bir huzme saçıyordu. (Elhamra)

Sıradan insanların hevesleri, büyük insanların ise idealleri vardır. (Hayata Karşı Güç Bende)

Yine de doğaüstü hikayelerin bu kesimlerde de yaygın olmasının başka sebebi muhakkak ki Uykulu Kuytu’ydu. O meşum yerden buralara esen hayal ve düş rüzgarları tüm toprağa çöreklenen bulaşıcı bir şeyler üfürüyordu. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Sert bir mizaç seneler geçse de asla yumuşamaz; kullanıldıkça keskinleşen tek bir alet varsa o da sivri dildir. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Kadınların kalbinin nasıl baştan çıkarılıp kazanıldığını bildiğimi ileri sürmüyorum. Bana göre bu iş kelimelerle oynama ve hayranlık uyandırma meselesi. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Her gerçek kadının kalbinde, gün ışığının saadetinde kendini gizleyen ancak sıkıntılı günlerin karanlık saatlerinde harlanarak etrafı aydınlatan, cennet ateşinin kıvılcımı vardır. (50 Muhteşem Kısa Hikaye)

Alelade binlerce kalbi kazanan bir kimsenin ismi şöhret kazanır; ancak, işveli bir kadının kalbine karşı gelinmez bir biçimde hakim olan kişi kahraman olur. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Zira, aşkın sesi hiçbir vakit yüksek çıkmaz. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Şayet bir gün, dünyadan ve onun tüm avuntularından hayallere dalarak sıyrılmayı dilersem bu küçük vadiden daha uygun bir yer düşünemiyorum. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Ancak bir kadın dilinin insanın yakasını bırakmayan ve dur durak bilmeyen dehşeti karşısında hangi gözüpeklik yıkılmadan durabilir? (Uykulu Kuytu Söylencesi)

bırak herşeyin ben olayım, daha doğrusu birbirimizin herşeyi olalım. Benliğimi ebediyen sana adıyorum. (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Küçük insanlar, talihsizliklere boyun eğer. Büyük insanlar ise talihsizliklerin üstünde yükselir. (Hayata Karşı Güç Bende)

Yaşayan adamlardan korkmuyorsun da ölülerden mi korkuyorsun yoksa? (Uykulu Kuytu Söylencesi)

Mutluluk ve ihtişamın zirvesindeyken, mağluplara kahramanlık nutukları atmak ne kadar da kolaydır. (Elhamra)


Washington Irving Sözleri ve Alıntıları
Özlü Sözler
Washington Irving (d. 3 Nisan 1783, Manhattan, New York – v. 28 Kasım 1859, New York), Amerikalı yazar, denemeci, biyografi yazarı ve tarihçidir.

Yorum Yaz